Szkoła Podstawowa nr 11

  • Full Screen
  • Wide Screen
  • Narrow Screen
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Aktualności

W 46. ROCZNICĘ WYDARZEŃ … GRUDZIEŃ 1970r. W GDYNI

Email Drukuj PDF

12 grudnia uczniowie klas I gimnazjum uczestniczyli na dwóch godzinach w lekcji żywej historii, podczas której zaproszeni goście opowiedzieli o tragicznych wydarzeniach, które rozegrały się na ulicach Gdyni 17 grudnia 1970r. Wtedy to do idących do pracy stoczniowców ówczesna władza wydała rozkaz strzelania. Pan Aleksander Kozicki - Przewodniczący oddziału Gdyńskiego Solidarności, v-ce Przewodniczący Solidarności Stoczni Gdynia, historyk, politolog wprowadził młodych ludzi w temat wydarzeń grudniowych 1970’, o których to przez wiele lat nie można było mówić, a osoby, które próbowały zbierać dokumenty, rozmawiać ze świadkami, trafiały do więzienia. Nasi goście – Pan Henryk Różański  i Pan Czesław Szweda - jako stoczniowcy uczestniczyli w wydarzeniach Grudnia 1970’, dlatego z wielką dbałością o szczegóły opowiedzieli o tym, co przeżyli. Opowiedzieli o podwyżkach żywności, które leżały u genezy strajków w Elblągu, Gdańsku, Szczecinie i Gdyni. Nikt jednak z wówczas protestujących robotników nie był w stanie wyobrazić sobie tak strasznego scenariusza.

Więcej…

Dzień w Muzeum Marynarki Wojennej

W grudniu uczniowie klasy II a zwiedzili gdyńskie Muzeum Marynarki Wojennej, Jak się okazuje, czasami wystarczy wyjść za próg szkoły, by wziąć udział w ciekawych zajęciach. Zaczęliśmy od obejrzenia wystawy "Wielkie dni małej floty w malarstwie Adama Werki", którą można oglądać od czerwca 2016 roku. Okazało się, że obrazy Werki są niezwykle realistyczne, a wśród wielu prac znaleźliśmy również dotyczące zatonięcia ORP "Grom". Kolejna wystawa w całości była poświęcona okrętowi, którego załoga od 1970 roku patronuje SP nr 11. To przypomnienie dziejów okrętu ORP "Grom" okazało się bardzo interesujące, pani przewodnik precyzyjnie opowiedziała nam historię okrętu od momentu jego budowy- gdy był najnowocześniejszym niszczycielem na świecie- do tragicznego finału- gdy zatonął w 1940 w Rombakkenfjordzie pod Narwikiem.
Kolejne dwie wystawy, jakie obejrzeliśmy tego dnia w muzeum dotyczyły życia na  żaglowcach w XVII-XVII w. i nurków Polskiej Marynarki Wojennej w latach 1923-1939. Okazuje się, że zasoby muzeum są tak bogate, że podczas naszej wizyty obejrzeliśmy zaledwie ich część. Być może powtórzymy taką wizytę wiosną, kiedy będziemy mogli obejrzeć ekspozycję znajdującą się na zewnątrz.
Na tym jednak nie zakończyliśmy naszej wizyty w Muzeum Marynarki Wojennej, ponieważ wzięliśmy jeszcze udział w warsztatach wiązania węzłów marynarskich. Każdy otrzymał kawałek liny, na którym mogliśmy w praktyce sprawdzić, że węzły wykonywane bardzo sprawnie przez pana prowadzącego zajęcia, są trudne do odtworzenia. Okazało się, że są wśród nas osoby obdarzone talentem w tej dziedzinie, ale również tacy, dla których zawiązanie kokardki jest dużym wyzwaniem. Jedni uczyli drugich, więc pod koniec warsztatów każdy mógł pochwalić się wykonaniem węzła prostego, babskiego i ratowniczego.

PROJEKT „KRZYŻACY”

Podczas omawiania lektury Henryka Sienkiewicza gimnazjaliści z klas I realizowali międzyprzedmiotowy projekt. Najpierw własnoręcznie wykonali na lekcjach plastyki średniowieczne stroje i rekwizyty z okresu panowania króla Władysława Jagiełły i władzy w Zakonie Krzyżackim NMP Ulryka von Jungingena, następnie w obecności pani z historii prezentowali wybrane sceny z „Krzyżaków”, potwierdzając swoją wiedzę o lekturze i średniowiecznej Polsce.

Na sali oczywiście nie mogło zabraknąć Danuśki Jurandówny z luteńką, na której przygrywała gościom w karczmie „Pod Lutym Turem”  (Marta Kalkowska, Wiktoria Matuszewska), księżnej Anny Danuty (Weroniki Hajbowicz), Zbyszka z Bogdańca (Zbyszko Wierzbiński, Emila Bunk, Michał Wydra,) oraz króla Władysława Jagiełły (Łukasz Burchardt, Maciek Skiba) , a także ogromnej rzeszy krzyżackich braci zakonnych i polskich rycerzy.

Więcej…

MIKOŁAJKI NA SPORTOWO

Klasy I gimnazjum po czwartej godzinie lekcyjnej 5 grudnia udały się do U7, gdzie wzięły udział w międzyklasowych zawodach bowlingowych. Najlepszą zawodniczką okazała się Paulina Nowak z klasy Ia, która od organizatorów w nagrodę otrzymała czekoladowy kalendarz adwentowy. Przez prawie trzy godziny wszyscy pierwszoklasiści w mikołajkowych czapeczkach fantastycznie się bawili, łącząc rywalizację sportową, śledzenie wyników na tablicach świetlnych i konsumpcję frytek lub słodkości. (K.K)

Kiermasz Świąteczny

Dnia 09.12.2016r. w naszej szkole jak co roku  zorganizowaliśmy Kiermasz Świąteczny. W tym dniu odbyło się przedstawienie  jasełkowe przygotowane przez klasę 5a pod kierunkiem siostry  Anicety, mini koncert kolęd i konkurs na najładniejszą  „kartkę świąteczną”.
W konkursie :
I miejsce zajęła klasa 6b,
II miejsce zajęła klasa 1a,
III miejsce klasa 3b – gratulujemy !
Jak zawsze działała kawiarenka, gdzie można było wypić pyszną kawę i zjeść ciastko przygotowane przez rodziców.  Każda z klas 0-6 przygotowała stoiska z ozdobami świątecznymi.

Dorota Zielińska

ZAPRASZAMY DO GALERII

Więcej…

Grupa Erasmus+ w Syrakuzach

W dniach 20-26 listopada grupa uczennic biorąca udział w projekcie 'All roads lead to Rome' w ramach programu Erasmus + wyjechała na trzecią krótkoterminową wymianę do Syrakuz na Sycylii.

Uczennice gimnazjum Zuzanna Miks, Klaudia Woźniak, Magdalena Klein i Daria Dańko pod opieką nauczycielek j. angielskiego Jadwigi Wiśniewskiej i Lidii Kozłowskiej zostały przyjęte przez goszczącą uczestników projektu szkołę w Syrakuzach (XIV Instituto Comprehensivo K. Wojtyla).

W programie były zajęcia integrujące międzynarodową grupę młodzieży (z Hiszpanii, Portugalii, Polski i Włoch), warsztaty dla nauczycieli i uczniów na terenie szkoły oraz wycieczki służące realizacji tematyki projektu.

W czasie trwania wymiany zwiedziłyśmy Piazza Armerina i Roman Villa del Tellaro oraz miejscowe muzeum Paolo Orsi, gdzie mogłyśmy podziwiać pozostałości architektury starożytnego Rzymu - mury, kolumny, a także mozaiki, rzeźby, wyposażenie domów. Widziałyśmy to co do tej pory znane nam było tylko ze zdjęć.

Rodziny, które gościły nasze uczennice organizowały im dodatkowe atrakcje w czasie wolnym od zajęć w ramach projektu - zwiedzanie Syrakuz oraz zajęcia rekreacyjne.

Wróciłyśmy do naszej szkoły bogatsze o nowe doświadczenia i nowych przyjaciół.

napisała Lidia Kozłowska


„KAMERA AKCJA” W MUZEUM EMIGRACJI

W środę 23 listopada gimnazjaliści klas I i II uczestniczyli w wyjątkowych warsztatach, podczas których poznali wybitnych polskich emigrantów związanych z kinematografią (i nie tylko) tj. Pola Negri, Allan Starski, Warner Brothers, Janusz Kamiński, Agnieszka Holland czy też  twórcę znanej marki kosmetyków Max Faktor, a właściwie Maksymiliana Faktorowicza
Na początku panie edukatorski przeprowadziły zajęcia na wystawie stałej i w sali multimedialnej, aby w drugiej części dać naszym uczniom pełną możliwość wykazania się inwencją twórczą i kreatywnością w pracy w grupie. Każdy zespół otrzymał notebooka i zadanie polegające na wykonaniu kilku zdjęć do filmu o postaci jednego z polskich emigrantów.
Powstały fantastyczne zdjęcia (oczywiście z wykorzystaniem tajemniczych rekwizytów z walizeczki), które później wspólnie oglądaliśmy na dużym ekranie.
Fotografie wyglądały jak plakaty reklamujące nowy film, a ich autorzy kolejno opowiadali o koncepcji scenariusza, który chcieliby zrealizować, by zainteresować widza historią jednego z polskich emigrantów. (K.K)

Więcej…

Strona 11 z 125

Jesteś tutaj: Start