Szkoła Podstawowa nr 11

  • Full Screen
  • Wide Screen
  • Narrow Screen
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Dzień w Muzeum Marynarki Wojennej

W grudniu uczniowie klasy II a zwiedzili gdyńskie Muzeum Marynarki Wojennej, Jak się okazuje, czasami wystarczy wyjść za próg szkoły, by wziąć udział w ciekawych zajęciach. Zaczęliśmy od obejrzenia wystawy "Wielkie dni małej floty w malarstwie Adama Werki", którą można oglądać od czerwca 2016 roku. Okazało się, że obrazy Werki są niezwykle realistyczne, a wśród wielu prac znaleźliśmy również dotyczące zatonięcia ORP "Grom". Kolejna wystawa w całości była poświęcona okrętowi, którego załoga od 1970 roku patronuje SP nr 11. To przypomnienie dziejów okrętu ORP "Grom" okazało się bardzo interesujące, pani przewodnik precyzyjnie opowiedziała nam historię okrętu od momentu jego budowy- gdy był najnowocześniejszym niszczycielem na świecie- do tragicznego finału- gdy zatonął w 1940 w Rombakkenfjordzie pod Narwikiem.
Kolejne dwie wystawy, jakie obejrzeliśmy tego dnia w muzeum dotyczyły życia na  żaglowcach w XVII-XVII w. i nurków Polskiej Marynarki Wojennej w latach 1923-1939. Okazuje się, że zasoby muzeum są tak bogate, że podczas naszej wizyty obejrzeliśmy zaledwie ich część. Być może powtórzymy taką wizytę wiosną, kiedy będziemy mogli obejrzeć ekspozycję znajdującą się na zewnątrz.
Na tym jednak nie zakończyliśmy naszej wizyty w Muzeum Marynarki Wojennej, ponieważ wzięliśmy jeszcze udział w warsztatach wiązania węzłów marynarskich. Każdy otrzymał kawałek liny, na którym mogliśmy w praktyce sprawdzić, że węzły wykonywane bardzo sprawnie przez pana prowadzącego zajęcia, są trudne do odtworzenia. Okazało się, że są wśród nas osoby obdarzone talentem w tej dziedzinie, ale również tacy, dla których zawiązanie kokardki jest dużym wyzwaniem. Jedni uczyli drugich, więc pod koniec warsztatów każdy mógł pochwalić się wykonaniem węzła prostego, babskiego i ratowniczego.

Jesteś tutaj: Wydarzenia II - III Dzień w Muzeum Marynarki Wojennej