Szkoła Podstawowa nr 11

  • Full Screen
  • Wide Screen
  • Narrow Screen
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

W 46. ROCZNICĘ WYDARZEŃ … GRUDZIEŃ 1970r. W GDYNI

Drukuj

12 grudnia uczniowie klas I gimnazjum uczestniczyli na dwóch godzinach w lekcji żywej historii, podczas której zaproszeni goście opowiedzieli o tragicznych wydarzeniach, które rozegrały się na ulicach Gdyni 17 grudnia 1970r. Wtedy to do idących do pracy stoczniowców ówczesna władza wydała rozkaz strzelania. Pan Aleksander Kozicki - Przewodniczący oddziału Gdyńskiego Solidarności, v-ce Przewodniczący Solidarności Stoczni Gdynia, historyk, politolog wprowadził młodych ludzi w temat wydarzeń grudniowych 1970’, o których to przez wiele lat nie można było mówić, a osoby, które próbowały zbierać dokumenty, rozmawiać ze świadkami, trafiały do więzienia. Nasi goście – Pan Henryk Różański  i Pan Czesław Szweda - jako stoczniowcy uczestniczyli w wydarzeniach Grudnia 1970’, dlatego z wielką dbałością o szczegóły opowiedzieli o tym, co przeżyli. Opowiedzieli o podwyżkach żywności, które leżały u genezy strajków w Elblągu, Gdańsku, Szczecinie i Gdyni. Nikt jednak z wówczas protestujących robotników nie był w stanie wyobrazić sobie tak strasznego scenariusza.

W grudniu 1970roku tylko w Gdyni zamordowano 18 osób, a najmłodsza ofiara miała zaledwie15lat. Kilkuset ludzi zostało rannych (niektórzy bardzo ciężko: od postrzału, świec dymnych, a także  bicia przez funkcjonariuszy milicji podczas przesłuchań i aresztowań).

Nasi goście wspominali najtrudniejsze momenty, gdy obok nich padały strzały i upadali zabici niewinni ludzie, a także opisywali marsz ludzi z zakrwawionymi flagami i ciałem zabitego młodego mężczyzny (Zbyszka Godlewskiego zw. Jankiem Wiśniewskim)

Na koniec zwrócili się z apelem do młodych, aby pamiętali o ofiarach gdyńskiej tragedii. Zapraszali również na coroczne obchody 17 grudnia przy Pomniku Ofiar Grudnia 1970 w Gdyni Stoczni o 5.30 oraz na uroczystości popołudniowe. (K.K)

Szczególne podziękowania dla Pana Zenona Burchardta za pomoc w zorganizowaniu spotkania.


Jesteś tutaj: Wydarzenia II - III W 46. ROCZNICĘ WYDARZEŃ … GRUDZIEŃ 1970r. W GDYNI