Szkoła Podstawowa nr 11

  • Full Screen
  • Wide Screen
  • Narrow Screen
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

PROJEKT „KRZYŻACY”

Podczas omawiania lektury Henryka Sienkiewicza gimnazjaliści z klas I realizowali międzyprzedmiotowy projekt. Najpierw własnoręcznie wykonali na lekcjach plastyki średniowieczne stroje i rekwizyty z okresu panowania króla Władysława Jagiełły i władzy w Zakonie Krzyżackim NMP Ulryka von Jungingena, następnie w obecności pani z historii prezentowali wybrane sceny z „Krzyżaków”, potwierdzając swoją wiedzę o lekturze i średniowiecznej Polsce.

Na sali oczywiście nie mogło zabraknąć Danuśki Jurandówny z luteńką, na której przygrywała gościom w karczmie „Pod Lutym Turem”  (Marta Kalkowska, Wiktoria Matuszewska), księżnej Anny Danuty (Weroniki Hajbowicz), Zbyszka z Bogdańca (Zbyszko Wierzbiński, Emila Bunk, Michał Wydra,) oraz króla Władysława Jagiełły (Łukasz Burchardt, Maciek Skiba) , a także ogromnej rzeszy krzyżackich braci zakonnych i polskich rycerzy.

Kilka zaaranżowanych kadrów było ciekawą ilustracją do wydarzeń z XV w., opisanych w powieści „Krzyżacy” pozwoliło na chwilę przenieść się w średniowieczną rzeczywistość i zapamiętać chociaż niektóre elementy ze świata przedstawionego powieści.  (K.K.)

 

Jesteś tutaj: Wydarzenia II - III PROJEKT „KRZYŻACY”