Szkoła Podstawowa nr 11

  • Full Screen
  • Wide Screen
  • Narrow Screen
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

ŚREDNIOWIECZNYM SZLAKIEM

Po omówieniu lektury H. Sienkiewicza „Krzyżacy” klasy I gimnazjum dnia 6 listopada wyjechały na wycieczkę do gotyckiego, otoczonego fosą zamku w Malborku – dawnej siedziby rycerzy Zakonu NMP, zwanego krzyżackim. Tajemnice zamku poznawaliśmy samodzielnie podczas biegu rycerskiego. Na początku zostaliśmy podzieleni na grupy i otrzymaliśmy zestawy zadań do wykonania, po których rozwiązaniu docieraliśmy do mistrzów drogi, by otrzymać kolejne instrukcje i list pełen historycznych zagadek. Wędrując po komnatach mistrzów zakonu, podziwialiśmy zabytkowe wnętrza i mogliśmy dowiedzieć się, jak wyglądało życie codzienne komtura i rycerzy w średniowieczu. Na koniec pan przewodnik wyjaśnił nam znaczenie łacińskiego hasła Krzyżaków „Bracia, Bóg tak chce”.

Następnie autokarem udaliśmy się do Muzeum Diecezjalnego w Pelplinie, gdzie pani przewodnik bardzo ciekawie opowiedziała nam o najważniejszych zabytkach sztuki średniowiecza tj.: Biblia Gutenberga z 1453 roku, Madonny szafkowe z XIV wieku (gdzie na szacie jednej z nich, zobaczyliśmy klęczącego mistrza zakonu krzyżackiego, Konrada von Jungingena). Poznaliśmy również, jak działała pierwsza maszyna drukarska, a także mogliśmy zobaczyć średniowieczne monstrancje i relikwiarze. To była z pewnością niezwykle pouczająca wycieczka, w czasie której poszerzyliśmy swoją wiedzę z zakresu historii, sztuki i literatury i… miło spędziliśmy czas.


Jesteś tutaj: Archiwum 2013/2014 ŚREDNIOWIECZNYM SZLAKIEM