Szkoła Podstawowa nr 11

  • Full Screen
  • Wide Screen
  • Narrow Screen
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

SZLAKIEM GDAŃSKICH LEGEND

Czy to możliwe, aby w ciągu zaledwie dwóch godzin poznać kilkanaście legend o Gdańsku, odwiedzając jednocześnie zabytki z nimi związane? Otóż, tak, o czym przekonali się uczniowie klas czwartych, którzy (z panią P. Biernat, A. Kokorzycką, K. Kowalską) 15 maja odwiedzili to, jakże niezwykłe, miasto.
Dzięki fantastycznemu przewodnikowi dowiedzieliśmy się, że każdy budynek skrywa swoją tajemnicę, w której wydarzenia fantastyczne splatają się z prawdopodobnymi. Zabytek staje się wówczas nie tylko historycznym obiektem do zwiedzania, ale miejscem wyjątkowych zdarzeń z przeszłości.

Na pewno dzięki tym niezwykłym opowieściom nie zapomnimy Bramy Złotej, Katowni, Ratusza (i lwów z herbu Gdańska spoglądających w jedną stronę), Domu Uphagena, fontanny Neptuna, Dworu Artusa (i posągu Hermesa czekającego na możliwość poruszenia się), Kościoła Mariackiego (a w nim historii czarnego krzyża, figurki Pięknej Madonny, obrazu „Sad Ostateczny” H.Memlinga , a także opowieści o zegarze astronomicznym Hansa Duringera) i na końcu pomnika Jana Heweliusza.
Gdańsk wydał nam się wyjątkowy, a legendy o nim, dawni mieszkańcy, stolemy, duchy, czarownice nadają temu miastu jeszcze bardziej tajemniczy charakter.

Jesteś tutaj: Archiwum 2013/2014 SZLAKIEM GDAŃSKICH LEGEND