Szkoła Podstawowa nr 11

  • Full Screen
  • Wide Screen
  • Narrow Screen
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

WYSTAWA "21.DEKALOG SOLIDARNOŚCI"

Majowy czwartek uczniowie klasy IIIa spędzili w Gdańsku w Morskim Ośrodku Kultury na multimedialnej wystawie "21.Dekalog Solidarności" i warsztatach "Sztuka dialogu".

Stworzone na sklejkach podczas strajku w Stoczni Gdańskiej, ukrywane przez lata przed Służbą Bezpieczeństwa, w 2003 roku wpisane na Światową Listę Programu UNESCO "Pamięć Świata". Dziś Tablice z postulatami Sierpnia’80 są główną atrakcją i głównym eksponatem wystawy "21. Dekalog Solidarności" w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku.
Na wystawie w Ośrodku Kultury Morskiej, oddziale Narodowego Muzeum Morskiego, Tablice po raz pierwszy są prezentowane z obu stron.

Uczniowie, przechodząc między kolejnymi stanowiskami, za pomocą specjalnej karty uruchamiali animacje komputerowe na telewizorach. Po ich obejrzeniu musieli odpowiedzieć na dwa pytania, dotyczące danego postulatu. System rejestruje wynik, a na ostatnim stanowisku goście Muzeum poznają wszystkie prawidłowe odpowiedzi i mogą porównać swoją wiedzę. Dla młodych ludzi te pytania mogły mieć czasem podchwytliwy charakter,np. :czy PRL-owska cenzura kontrolowała w roku 1980 r. także internet? Dla młodzieży urodzonej w wolnej Polsce, odpowiedź nie jest oczywista.

Podczas warsztatów "Sztuka dialogu"  uczniowie uczyli się w jaki sposób walczyć bez przemocy o swoje prawa, czy łatwo jest zorganizować strajk? Zadaniem klasy było zorganizowanie komitetu strajkowego i opracowanie własnych postulatów. Grupa uczniów wcieliła się w rolę dyrekcji, reszta formułowała rządania i negocjowała ich realizację.

Z Ośrodka Kultury Morskiej udaliśmy się jeszcze na "Sołdka", aby pomyszkować w zakamarkach pierwszego oddanego do eksploatacji w historii polskiego przemysłu stoczniowego statku pełnomorskiego, a przepłynąwszy Motławę, zwiedziliśmy  Żuraw, dawny dźwig portowy – który obok fontanny z Neptunem -  jest najbardziej wyrazistym symbolem Gdańska, zabytkiem jednoznacznie kojarzonym z jego morską przeszłością i potęgą.

Chociaż wycieczka nie była daleka, tylko za przysłowiową miedzę, jednak okazało się, że ciekawie zaprezentowana historia może stanowić atrakcyjną odmianę od szkolnej codzienności.Jesteś tutaj: Archiwum 2013/2014 WYSTAWA "21.DEKALOG SOLIDARNOŚCI"