Szkoła Podstawowa nr 11

  • Full Screen
  • Wide Screen
  • Narrow Screen
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Odczarowane Wejherowo

W połowie czerwca pojechaliśmy do Wejherowa, które jest jednym z elementów Małego Trójmiasta Kaszubskiego, miastem mającym prawa miejskie od 1670 roku. Na wspólny spacer dała się zaprosić pani Joanna Ginter- Reglińska, która okazała się świetnym przewodnikiem, dzięki niej przechadzka zmieniła się w lekko podaną porcję wiedzy.
Doprawdy nie wiedzieliśmy, ze pod bokiem mamy taką atrakcję. Wejherowo powitało nas ulewnym deszczem, przed którym schroniliśmy się w uroczej cukierni na runku. Deszcz na szczęście przestał padać, a my po uraczeniu się lodami i ciastkami ruszyliśmy na zwiedzanie miasta.
Na rynku obejrzeliśmy ratusz miejski, pomnik założyciela miasta Jakuba Wejhera oraz barokowy Kościół św. Trójcy. Następnie ruszyliśmy obejrzeć Kalwarię Wejherowską ufundowaną przez wojewodę Wejhera w latach 1649–59, składająca się z 26 barokowych, rokokowych i neogotyckich kaplic. Co prawda nie zobaczyliśmy wszystkich kaplic, ale w czasie pięknego spaceru dotarliśmy do dziesięciu najciekawszych. Obejrzeliśmy również barokowy Kościół i Klasztor franciszkanów i Pałac Keyserlingków i Przebendowskich, w którym  obecnie znajduje się siedziba Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej.
Przespacerowaliśmy się po pięknym parku, w którym najbardziej urzekły nas fontanny, jakby żywcem przeniesione z Wersalu. W czasie naszego spaceru chmury zniknęły, wyszło słońce. Wejherowo w słońcu było takie ładne, że wcale nie spieszyliśmy się z powrotem do szkoły. Nie obejrzeliśmy wszystkich atrakcji miasta, które podobno jest równie piękne zimą, podczas świątecznego kiermaszu, który odbywa się na pięknie oświetlonym rynku.

Klasa II a w Muzeum II Wojny Światowej

Ostatniego dnia maja odwiedziliśmy niedawno otwarte Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Zarówno budynek jak i ekspozycja zrobiły na nas ogromne wrażenie. Sercem Muzeum jest wystawa główna, zajmująca powierzchnię niemal 5 tys. m2, co czyni ją jedną z największych wystaw prezentowanych przez muzea historyczne na świecie. Zlokalizowana jest 14 metrów pod ziemią. Tworzą ją trzy bloki narracyjne: „Droga do wojny”, „Groza wojny” oraz „Długi cień wojny”. Ekspozycja przedstawia polskie doświadczenie wojny, wpisane w szerszy kontekst europejski i światowy. Została podzielona na 18 sekcji tematycznych, co odzwierciedla układ sal na wystawie.Na wystawie głównej znajduje się ok. 2 tys. eksponatów, ale nie zabrakło tam również nowoczesnych stanowisk multimedialnych, których  jest ok. 240. Mogliśmy za ich pomocą mogą przeglądać archiwalne fotografie i filmy, obejrzeć relacje świadków tamtych wydarzeń, zapoznać się z interaktywnymi mapami prezentującymi militarne potyczki czy zmiany granic państw w czasie II wojny światowej.Chociaż spędziliśmy na zwiedzaniu ponad dwie i pół godziny, nie byliśmy w stanie obejrzeć wszystkiego, dlatego z pewnością wrócimy do muzeum z klasą lub z rodzicami.

 

Strona 6 z 39

Jesteś tutaj: Wydarzenia II - III