Szkoła Podstawowa nr 11

  • Full Screen
  • Wide Screen
  • Narrow Screen
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

„ JEDEN ZE STU”

Rok 2017 to rok Hansa Memlinga – autora „Sądu Ostatecznego”- dzieła, które uznaje się za jeden ze 100 najważniejszych obrazów sztuki dawnej. Dlatego też uczniowie klas II gimnazjum wzięli udział w  zajęciach w Muzeum Narodowym w Gdańsku na temat historii i interpretacji obrazu H. Memlinga. Lekcja o symbolice tryptyku niderlandzkiego malarza z XV wieku polegała na wnikliwym  przyglądaniu się szczegółom obrazu, odnajdywaniu detali i odczytywaniu ich znaczeń. Po omówieniu kart pracy zwiedziliśmy wystawę stałą oraz czasową ekspozycję „Skarby średniowiecza”. Naprawdę warto zobaczyć, np. przy okazji jesiennego spaceru po Gdańsku. (K.K)


Odczarowane Wejherowo

W połowie czerwca pojechaliśmy do Wejherowa, które jest jednym z elementów Małego Trójmiasta Kaszubskiego, miastem mającym prawa miejskie od 1670 roku. Na wspólny spacer dała się zaprosić pani Joanna Ginter- Reglińska, która okazała się świetnym przewodnikiem, dzięki niej przechadzka zmieniła się w lekko podaną porcję wiedzy.
Doprawdy nie wiedzieliśmy, ze pod bokiem mamy taką atrakcję. Wejherowo powitało nas ulewnym deszczem, przed którym schroniliśmy się w uroczej cukierni na runku. Deszcz na szczęście przestał padać, a my po uraczeniu się lodami i ciastkami ruszyliśmy na zwiedzanie miasta.
Na rynku obejrzeliśmy ratusz miejski, pomnik założyciela miasta Jakuba Wejhera oraz barokowy Kościół św. Trójcy. Następnie ruszyliśmy obejrzeć Kalwarię Wejherowską ufundowaną przez wojewodę Wejhera w latach 1649–59, składająca się z 26 barokowych, rokokowych i neogotyckich kaplic. Co prawda nie zobaczyliśmy wszystkich kaplic, ale w czasie pięknego spaceru dotarliśmy do dziesięciu najciekawszych. Obejrzeliśmy również barokowy Kościół i Klasztor franciszkanów i Pałac Keyserlingków i Przebendowskich, w którym  obecnie znajduje się siedziba Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej.
Przespacerowaliśmy się po pięknym parku, w którym najbardziej urzekły nas fontanny, jakby żywcem przeniesione z Wersalu. W czasie naszego spaceru chmury zniknęły, wyszło słońce. Wejherowo w słońcu było takie ładne, że wcale nie spieszyliśmy się z powrotem do szkoły. Nie obejrzeliśmy wszystkich atrakcji miasta, które podobno jest równie piękne zimą, podczas świątecznego kiermaszu, który odbywa się na pięknie oświetlonym rynku.

Strona 6 z 40

Jesteś tutaj: Wydarzenia II - III